Fondprovision

Hem » Fondprovision

De fonder du investerar i tar ut en fondavgift. En del av fondavgiften betalas normalt tillbaka till försäkringsbolaget som en fondprovision. Hos SFB tillfaller alla fondprovisioner dig som kund vilket innebär att du får låga avgifter.

Fondlista:
Namn ISIN Ordinarie förvaltningsavgift Andel fondprovision av förvaltningsavgift Förvaltningsavgift hos SFB efter återföring av fondprovision
Aktie-Ansvar AvkastningsfondSE00007357710,7%50%0,35%
Aktie-Ansvar EuropaSE00007357971,4%50%0,7%
Aktie-Ansvar RäntestrategiSE00144281650,8%50%0,4%
Aktie-Ansvar Saxxum Aktiv ASE00052181201,4%50%0,7%
Aktie-Ansvar Sverige ASE00007357891,4%50%0,7%
Aktie-Ansvar TotalSE00034281431,4%50%0,7%
Aktiespararna Direktavkastning ASE00083217800,3%50%0,15%
AMF Aktiefond EuropaSE00007391530,5%0%0,5%
AMF Aktiefond VärldenSE00007391610,5%0%0,5%
AMF BalansfondSE00007391790,5%0%0,5%
AMF Räntefond LångSE00007391870,5%0%0,5%
AMF Räntefond MixSE00043244240,6%0%0,6%
Atlant Multi-StrategySE00078709931%50%0,5%
Atlant OpportunitySE00078714881%50%0,5%
Atlant SharpSE00020906211,5%50%0,75%
Atlant StabilitySE00026235530,5%50%0,25%
AuAg Precious Green ASE00148084401,4%50%0,7%
AuAg Silver Bullet ASE00133581811,4%50%0,7%
BGF Asian Growth Leaders A2 USDLU08219143701,5%40%0,9%
BGF European Value A2LU00724621861,5%40%0,9%
BGF Next Generation Technology A2LU18612169401,5%40%0,9%
BGF Sustainable Energy A2LU01243848671,65%40%0,99%
BGF World Gold A2LU00556316091,75%40%1,05%
BGF World Healthscience A2LU01223799501,5%40%0,9%
BGF World Mining A2LU00750565551,75%40%1,05%
BGF World Technology A2LU00565084421,5%40%0,9%
BGF India A2LU02482727581,5%40%0,9%
BNP Paribas Aqua C CLU11651354401,75%50%0,87%
BNP Paribas Climate Impact Cl CLU04068023391,5%50%0,75%
BNP Paribas Energy Transition C CLU08234146351,5%50%0,75%
BNP Paribas Europe Small Cap Cl CLU02121789161,75%50%0,87%
C WorldWide Emerging Markets 1ALU00867374821,8%50%0,9%
C WorldWide Stable Equities 1ALU00939439741,6%50%0,8%
C Worldwide Sweden Small Cap 1ALU04246820771,6%50%0,8%
Captor Dahlia Green Bond ASE00113371790,6%52,5%0,285%
Captor Iris Bond A SE0012204758 0,5%33%0,385%
Case Safe Play ASE00037238080,95%0%*0,95%
Catella Credit OpportunitySE00029497840,95%50%0,47%
Catella Sverige Hållbart Beta ASE00005772720,6%50%0,3%
Cicero Nordic Corporate Bond ASE00057572750,9%50%0,45%
Cliens Mixfond BSE00048410700,95%50 %0,475%
Cliens Småbolag ASE00089920691,35%50 %0,68%
Cliens Sverige Fokus ASE00039103141,35%50 %0,68%
Coeli Absolute European Equity R SEKLU17358280371,5%0%0,75%
Coeli Balanserad R SEKLU10289633501,5%50%0,75%
Coeli Global Selektiv R SEKLU11332924631,4%50%0,7%
Coeli Nordisk Företagsobligation R SEKLU10289625431%50%0,5%
Danske Invest Aktiv Förmögenhetsförv SALU13499976401,1%56,82%0,48%
Danske Invest Horisont Balanserad SALU13495066801,05%53,4%0,48%
Danske Invest Horisont Försiktig SALU13495074980,85%55%0,15%
Danske Invest Global Index SALU13494925270,34%55%0,13%
Danske Invest Global Index Restricted SALU13494934180,40%55%0,18%
Didner & Gerge AktiefondSE00004283361,22%45%0,67%
Didner & Gerge GlobalSE00041675671,6%45%0,88%
Didner & Gerge Small & MicrocapSE00059623471,6%45%0,88%
Didner & Gerge SmåbolagSE00026994211,4%45%0,77%
Didner & Gerge US Small and MicrocapSE00083474471,6%45%0,88%
DNB Fund Privata Equity retail BLU03022960651,4%50%0,70%
DNB Fund Renewable Energy retail ALU03022961491,5%50%0,75%
DNB Global Indeks ANO00105829840,2%50%0,1%
DNB Grönt NordenNO00101028661,2%50%0,6%
DNB Health Care ANO00103375791,2%50%0,6%
DNB SMB ANO00103378191,2%50%0,6%
DNB Teknologi ANO00103376781,2%50%0,6%
DNB USA Indeks ANO00103379590,2%50%0,1%
East Capital BalkanSE00012443281,9%40%1,1%
East Capital China A-Shares A USDLU18408532191,7%40%1,02%
East Capital Global EM Sustainable A SEKLU05629342641,5%40%*0,9%
East Capital Global Frontier Mkts A SEKLU11256746111,9%50%0,95%
East Capital Multi-Strategi A SEKSE00072785851,5%40%0,9%
East Capital Nya EuropaSE00007777241,75%40%1,05%
East Capital RysslandSE00007777081,75%40%1,05%
East Capital ÖsteuropaSE00008882081,75%40%1,05%
EC OffensivSE00069660571,5%40%0,9%
Espiria Balanserad ACLU06745828111,3%50%0,65%
Espiria Defensiv DCLU11208683821,1%50%0,55%
Espiria Offensiv DCLU09011118301,4%50%0,7%
Espiria Världen DCLU11208685491,4%50%0,7%
Evli Global B SEKFI40000588391,6%50%0,8%
Evli Nordic BFI00088109081,6%50%0,8%
First Sentier Glb Lstd Infra I USD AccIE00B29SXK941,5%50%0,75%
Franklin Gold & Prec Mtls A(acc)USDLU04963674171%50%0,5%
Franklin Technology A Acc USDLU01093928361%50%0,5%
Franklin US Opportunities A(acc)USDLU01093918611%50%0,5%
Humle SmåbolagsfondSE00022296581,5%50%0,75%
IKC Global FlexibelSE00049514081,5%50%0,75%
IKC StrategifondSE00049514321,5%50%0,75%
IKC Sverige FlexibelSE00031167301,2%50%0,60%
iShares Dev Rl Ett Idx (IE) Instl Acc $IE00B89M2V731%0%1%
Janus Henderson Hrzn Euroland A2 EURLU00118898461,2%50%0,6%
Janus Henderson Hrzn GlblPtyEqsA2USDLU02091373881,2%50%0,6%
Janus Henderson Hrzn Jpn Smr Coms A2 USDLU00118902651,2%50%0,6%
JPM Global Natural Resources A (acc) USDLU02665121271,5%30%*1,05%
JPM Japan Equity A (dist) USDLU00536962241,5%30%*1,05%
JPM US Small Cap Growth A (acc) USDLU02105359761,5%50%0,75%
JPM US Smaller Companies A (acc) USDLU02105289221,5%30%*1,05%
JPM US Technology A (acc) USDLU02105368671,5%30%*1,05%
Jupiter India Select L EUR AccLU03290709151,75%0%*1,75%
Lannebo Norden HållbarSE00113112811,6%30%1,12%
Lynx DynamicSE00028667721,5%0%1,5%
MS INVF Europe Opportunity ALU13875913051,5%50%0,75%
MS INVF Global Opportunity ALU05523852951,4%50%0,70%
MS INVF US Growth ALU00732324711,6%50%0,80%
Norron Active RC SEKLU06198294911,5%55%0,67%
Norron Target RLU05805314721%55%0,45%
Nowo fundSE00078715790,9%0%0,9%
ODIN Fastighet CNO00109234771,5%40%0,9%
ODIN Global CNO00109238241,5%50%0,75%
ODIN Norden CNO00109239311,5%40%0,9%
ODIN Sverige CNO00109247641,2%40%0,72%
ODIN Small Cap C SEKSE00136681831,5%40%0,60%
ODIN USA CNO00109248481,5%50%0,75%
Carnegie Global Quality Companies ASE00069933901,45%50%0,72%
Pictet-Clean Energy P USDLU02804306602,3%50%1,2%
Pictet-Nutrition P EURLU03665343441,6%50%0,8%
PriorNilsson Evolve ASE00142631821,3%55%0,59%
PriorNilsson IdeaSE00015994320,2%55%0,09%
PriorNilsson Realinvest ASE00051895371,6%55%0,72%
PriorNilsson Smart GlobalSE00095808140,8%55%0,36%
PriorNilsson Sverige Aktiv ASE00046364471,2%55%0,54%
PriorNilsson YieldSE00010084341%55%0,45%
SEF – Kavaljer Investmentbolagsfond ALU17779682460,9%0%*0,9%
SEF – Kavaljer Quality Focus A SEKLU12324575041,25%0%*1,25%
Simplicity Global Corporate Bond ASE00049263680,9%42%0,52%
Simplicity NordenSE00009887501,6%40%0,96%
Spets ASE00042979270,0%0%0,0%
Spiltan Aktiefond InvestmentbolagSE00042979270,2%50%0,10%
Spiltan Aktiefond SmålandSE00025663491,5%50%0,75%
Spiltan Aktiefond StabilSE00010153481,5%50%0,75%
Spiltan EnkelSE00127409260,77%50%0,38%
Spiltan Globalfond InvestmentbolagSE00086139390,5%50%0,25%
Spiltan HögräntefondSE00057983290,75%50%0,38%
Spiltan Räntefond SverigeSE00021521400,1%50%0,05%
Spiltan SmåbolagsfondSE00010153551,5%50%0,75%
T. Rowe Price Japanese Equity A EURLU02308173391,6%50%0,8%
T. Rowe Price Latin American Eq A USDLU03470656571,9%50%0,95%
T. Rowe Price US Lg Cap Gr Eq A USDLU01741194291,5%50%0,75%
T. Rowe Price US Lg Cap Val Eq A USDLU01330996541,5%50%0,75%
T. Rowe Price US Smlr Cm Eq A USDLU01330966351,6%34,4%*1,05%
Tellus Globala InvestmentbolagSE00046466280,90%50%0,45%
Tellus MidasSE00018915081,00%50%0,50%
TIN Ny Teknik ASE00121930191,50%40%0,60%
UBS (Lux) BF Global Flex P accLU00710066380,91%50%*0,41%
UBS (Lux) BS Convt Glbl € CHF H P-accLU04993991441,48%55%0,67%
UBS (Lux) EF Biotech (USD) P-accLU00691525681,63%55%0,73%
UBS (Lux) EF China Oppo(USD) P USD accLU00674121541,87%50%0,84%
UBS (Lux) EF Glb Sust (USD) P-accLU00765326381,39%55%0,84%
UBS (Lux) EF Greater China (USD) PLU00729130221,87%55%0,84%
UBS (Lux) EF Mid Caps Europe (EUR) PLU00498426921,54%55%0,69%
UBS (Lux) EF Mid Caps USA (USD) PLU00498422621,44%55%0,65%
UBS (Lux) ES As Smlr Coms (USD) P-accLU07464130031,54%0%0,69%
UBS(LUX) ES Glb Hi Div USD P-accLU06111734271,2%55%0,54%
UBS (Lux) ES L/T Thms $PaccLU13236109611,44%55%0,65%
UBS (Lux) ES US Opp $ P AccLU00708481131,63%55%0,73%
UBS (Lux) ES Eurp Opp Uncons € SEK PaccLU10360323471,63%55%0,73%
UBS Global Emerging Market Opp USD P AccLU03283539241,54%55%0,69%
Öhman Etisk Emerging Markets ASE00045786150,9%50%0,45%
Öhman Etisk Index EuropaSE00005779750,65%40%0,39%
Öhman Etisk Index JapanSE00005779591%40%0,6%
Öhman Etisk Index PacificSE00005779831%40%0,6%
Öhman Etisk Index Sverige ASE00014634491%40%0,6%
Öhman Etisk Index USA ASE00005779670,65%40%0,39%
Öhman Företagsobligation Hållbar ASE00043917380,6%50%0,3%
Öhman Global GrowthSE00004935461,8%40%1,08%
Öhman Global Hållbar ASE00005339451,25%50%0,62%
Öhman Global Marknad Hållbar ASE00100491970,4%0%*0,4%
Öhman Global Småbolag Hållbar ASE00130416541,5%0%*1,5%
Öhman Kort Ränta ASE00004935040,1%40%0,06%
Öhman Realräntefond ASE00014729520,85%30%0,59%
Öhman Räntefond Kompass Hållbar ASE00068871960,6%50%0,3%
Öhman Sweden Micro Cap ASE00004328091,5%50%0,75%
Uppdaterad Q4 2021

*Vilken fondprovision fonden ger och när den betalas ut är under förhandling. Siffran som anges är indikativ och den slutgiltiga fondprovisionen kan både vara högre eller lägre. Du som kund erhåller dock alltid oavkortat all fondprovision som SFB erhåller.